неділя, 17 березня 2019 р.
Лелеки прилетіли
Приліт білого лелеки - 2019. Стан на 15.03
Ось так виглядає карта появи білих лелек в Україні за перші десять днів прильоту.
По точках реєстрації досить чітко вимальовуються два основні міграційні потоки, які зайшли в Україну на початку (пунктирні лінії зі стрілками на карті). Перший – досить вузький, іде з Польщі на північний схід через Львівську, Волинську й Рівненську області. Тут птахи з'явилися раніше всього (перше спостереження – 6.03). Так летять лелеки, які обігнули Карпати з півночі. Другий потік – більш потужний, проходить через Румунію на північний захід у напрямку Буковини та Прикарпаття. Тому лелеки й з'являються там дуже рано. Чому вони летять саме так? Міграція йде на схід від пасма Карпат уздовж річок Прут і Сірет, які течуть у Дунай. Вони та їх численні притоки створюють сприятливі умови для птахів. Навіть ранньої весни, коли їжі не так уже й багато, тут можна прогодуватися. Ну а далі лелеки виходять на верхній Дністер і його притоки. Цей шлях для чорногузів зручний і важливий ще й тому, що веде прямо до місць масового гніздування на заході України, в Польщі та Білорусі. Від цього міграційного потоку відгалузилися тоненькі "струмочки" на північ – північний схід. Перші лелеки з'явилися в багатьох центральних та північних областях.
На заході України вже в перші дні бузьки, які летіли по двох описаних основних шляхах, перемішалися, й зараз сказати, хто звідки прямує – нереально. А от далі на схід вони летять через пониззя Дунаю. Сюди цей шлях найбільш короткий і зручний.
Міграція розвивається поки що неспішно. Зустрічаються здебільшого невеликі групи лелек та поодинокі птахи, зграї реєструються рідко. Великих хвиль прольоту з вираженими піками, як у минулому році, поки що не було. Втім, основна частина перельоту лелек ще попереду. На даний час найбільше їх відмічено на заході України. На Лівобережжя чорногузи летіти поки не спішать, тут вони зареєстровані лише в окремих точках. Щоправда, треба враховувати, що кількість точок на карті залежить не тільки від лелек, а й від активності спостерігачів. На цей час найбільше даних надійшло з Івано-Франківської області. Цьому ми завдячуємо значною мірою Наталія Пріяткіна та студентам Івано-Франківського коледжу фізвиховання.
Сьогодні – 16 березня – надходять нові повідомлення про подальші спостереження лелек, але про це вже наступного разу.
Дякую всім, хто повідомив про зустрічі з лелеками. Долучайтеся до спостережень! Основна міграція ще попереду. Пишіть у коментарях, коли й де цього року вперше побачили лелек – дату й місце. Якщо ви зустріли пролітну зграю, бажано вказувати хоч приблизно кількість птахів і по можливості – напрямок польоту.
Система позначень на карті та ж, що й у минулому році: колір точки означає декаду, цифра – день декади. Чорний колір – перша декада березня, синій – друга. Тобто 8 на чорному фоні – 8.03, на синьому – 18.03.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар